Головна сторінка » Список форумів » Вчителям музики, керівникам дитячих садочків та організаторм масових свят » Сценарії Івана Купала.
Сценарії Івана Купала.

Шановні форумчани, прошу викладати цікаві сценарії та розробки.

Ось мої...

 

 

Свято Івана Купала 2008.

 

                                (фон початок «Квітка весна»)

  1.  

Слухайте люди, слухайте люди.

Юності свято сьогодні в нас буде.

Юності свято краси і кохання

Всім присутнім наші щирі вітання.

 

  1.  Тож підходьте гості,  просимо ласкаво

Заспіваймо пісню українську славну

І нехай лунає вона на просторах

І летить в долини і лунає в горах.

 

  1. Розпочнемо свято, година ж настала

А зветься це свято Івана Купала

  1. Де лунає пісня, чути сміх і жарти

Тож дозвольте щиро – будем починати.

 

                           Пісня «На Івана на Купала»

 

  1. Привітати з  святом односельців та наших гостей  запрошуємо сільського голову ……………………………………...

 

                              Пісня «Дівчина весна».

 

  1. Наше свято - свято щастя

Свято радості й завзяття

Свято юності й кохання

В щирій дружбі сподівання

 

  1. На свято прибули таланти народні

Таланти яскраві, свої, самородні

Тож бажаємо всим веселитись

Співати, танцювати і нічим не журитись.

 

                                  Пісня «Черевички»

 

                                         (летять відьми)

 

В. У……..а……..і……..е…..

А що це за збіговисько людей тут зібралося. У вас що знову позачергові вибори у верховну раду? Чому це дівчатка поприходили з красивими віночками. Мені якраз потрібно для мого чаклунського зілля багато різних трав. Зараз я в них позабираю.

ВВ. Почекай кума. Ти диви скільки людей. Хто ж тобі віддасть добровільно. Нехай трішки з темніє тоді ми і повидираємо їх у дівчаток. Добре, що з віночками прийшли лише маленькі дівчатка, бо старші чомусь не хотять плести, а можливо не вміють.

ВВВ. Так подруги, досить базікати, подивіться навколо, мені здається,  що до нашої кінцевої зупинки ми ще не долетіли, або перелетіли. Подивись у карту – ми туди потрапили?

В.(витягує карти, розгортає) здається ми збилися з курсу,  як показує мені оцей бубновий валет, то нам потрібно ще летіти дві заправки.  А -  краще я запитаю у людей. (до людей) Люди… гарбузове насіння, горіхи,  пір’я, старі акумулятори… Ой, що я верзу. Люди скажіть, до Лисої гори, що у Києві ще далеко? ……………….

То виходить, що ми збилися з курсу.

ВВ. Виходить. Ну гаразд. Якщо ми вже потрапили сюди, то  не гріх і тут наробити капостів.

Ти що будеш робити?

ВВВ. Я сьогодні всю ніч буду заливати в людські горлянки горілку, пиво, запихати  оселедці  і дешеву ковбасу. А ти?

В. А я, а я порозкидаю по всьому березі бутилки, одноразові стаканчики, бумажки та недоїдки. Класно егеж…

ВВВ. Ну а моя робота буде на другий день. Кому завтра вранці буде погано, болітиме голова,  з рота нестиме як з унітазу – знайте це моя робота. Я працюю на рівні підсвідомості. Вищий пілотаж.

В. Головне встигнути накивати п’ятами. Подивіться  он хтось наближається.

ВВ. Ага,  схожий на якесь опудало  (всі - ха-ха-ха).

ВВВ. А давайте прикинемось добрими фєями. Можливо отой чорт з вилами нас і не розкусить.

 

(Підходить водяний і русалки)

Водяний. Добрий вечір добрі люди, добрий вечір хлопчики та дівчатка. Вітаю вас з купальським святом. Бачу ви добре підготувались до святкування, а тому зачитаю наказ затверджений мною про святкування всеукраїнського свята Івана Купала.

                                 

                                   (Читає Наказ.)

 

А що це за три молодиці весь час вертяться біля мене. Ви часом не відьми?

 

В.(разом) та ні, і т.д.

Ми дуже хороші і добрі феї. Прилетіли до вас на мітлі, ой на хмаринці щоб натворити тут багато справ. Так подруженьки? (всі – так, так)

 

 

Водяний. А де ж ваше біле вбрання? Чому на вас такі незрозумілі зачіски і макіяж якийсь незвичний.

 

ВВ. Е,  застаріла ваша уява про сучасну моду. У нас, фей, чим більше намажишся і одягнеш лахміття, тим ти і крутіша.

 

Водяний. Е, бачу, що ніякі ви не феї, а відьми проклятущі. І не добрі справи ви прийшли творити, а капості робити. За вашу підступну і нікчемну поведінку за традицією  я маю вас покарати.  Вибирайте собі кару, ось -  нате список. (дає)

 

ВВВ,

1. Спалити на вогнищі.

  1. Втопити у річці.
  2. Відшмагати батогами.

 

В. послухайте Водяний, чи як вас там. А немає у вас якоїсь кращої кари? Ну наприклад: безкоштовної путівки в санаторій, або кругосвітньої подорожі?

 

Водяний. Ось зараз я вас на зелених жаб поперетворюю, буде вам біля цього ставка і санаторій і кругосвітня  подорож. (замахується палицею).

 

Відьми лякаються.

 

ВВ. Ой не треба. Ми все зрозуміли. Тепер ми будем хорошими бабусями-ягусями. Віднині ми творитимемо лише добро і ….

 

ВВВ. Лише добро.

 

Водяний. В такому разі приєднуйтесь до нас і святкуйте разом з нами, адже на сьогоднішньому вечорі панує тільки позитивний настрій. Бачу у  присутніх дівчаток у руках купальські віночки. Тож настав час провести конкурс на кращий купальський віночок.

 

                         (Проводить конкурс віночків)(призи)

    Після конкурсу – танець-хоровод (Н.Матвієнко « Квітка весна»).

                                     

1.

наше свято – свято щастя

свято радості й завзяття

свято юності й кохання

вогню, води і купання

2.

поспішайте люди старі й молоді

і віддайте хвалу чистій воді

не забудьте красивих квітів зростить

у віночок сплести і на воду пустить.

 

                                        (Пускають вінки на воду).

 

2  Наше свято носить назву Івана Купала. А чи знаєте чому це свято так називається. Зараз ми запропонуємо вам  святкову вікторину. Тож уважно слухайте запитання і відповідайте. Правильна відповідь не залишиться без подарунка.

Запитання:

  1. Що таке КУПАЛО.
  2. Що станеться з людиною, якщо вона знайде чарівну квітку папороть.
  3. Яке значення для свята має купальське вогнище.
  4. Навіщо дівчата плетуть віночки.
  5. Чому у назві свята присутнє ім'я - ІВАН.

 

1.Оскільки останнє запитання було про Іванів, то у мене є до цього питання продовження.  А чи є на нашому святі хлопці, які зовуться Іванами…     а дівчата?

Якщо є, то просимо підходити до нас – ми вас будемо вітати.

(підходять)

Але перед тим, як отримати подарунок ви повинні продемонструвати  свою виконавську майстерність, заспівати, затанцювати, або прочитати вірш.

                                (виступають).

Ми ще раз вітаємо наших Іванів, і своє музичне вітання шле найменша наша артистка :

 

Пісня «».

 

 

Конкурс «Накинути кільця».(призи)

2.

Наше свят0 – свято народне

Де хлопці й дівчата ведуть хороводи

Де люди танцюють, музиченьки грають

Пісні українські – народні співають.

1.

Запрошуємо до пісні Ганну Комлик.

 

Пісня.

 

                              Конкурс  «Рибалка»(призи)

 

 

                                        

  1. Наше свято продовжуємо виступами глядачів. Ми знаємо, що серед вас є таланти, тож  запрошуємо до виступу.

                               

                              Виступають глядачі. (призи)

 

 

  1. У ніч купальську,  тиху

Запалюють вогні

Щоб відігнати лихо

Від чистої душі.

Усе живе навколо

Єднається в цей час

Щоб сила зла ніколи

Не панувала в нас.

Бажаєм всім здоров’я

Маленьким і старим

  1. Бажаєм, щоб мрії збувались

І вдача завжди посміхалась

В душі, щоб співала весна

Хай стелиться доля рясна.

 

                                  Пісня «Як у нас на Україні».

 

                Святковий феєрверк!!!!!!!

 

 

КУПАЛОЧКА-ФОРТУНА

Виступ Голови села.

На сцену вибігають дівчата босі,).

 

І ДІВЧИНА: Дівчата, поспішаймо! На Івана Купала треба до сходу сонця набрати чарівної води.

IIДІВЧИНА: А чому вона "чарівна"?

І ДІВЧИНА: Впродовж року вода відганяє лихі сили, нею можна причарувати хлопця... Треба сьогодні обов'язково скупатись, очиститись. (Кидає погляд на взуті ноги подруги). Надійко, а чому ти взута? Сьогодні треба походити босими ногами по росі, щоб цілий рік не хворіти.

IIIДІВЧИНА: Та що там походити! Он хлопці на лузі пороздягались і качаються у росі. І правильно роблять. Здорові будуть!

IVДІВЧИНА: Скупаємось. Віднесемо воду додому, а потім підемо у гай за цілющим зіллям і квітами.

IIДІВЧИНА: А чому зілля "цілюще"?

IVДІВЧИНА: Бо сьогодні воно набуває найбільш цілющих сил.

І ДІВЧИНА: Майже всі хвороби лікують купальським зіллям. Кожен збирає його згідно своєї потреби: старенькі бабусі - від "вроків", від домовиків і відьом... Жінки - до злагоди у родині, для купеля дітей. Бездітні жінки - щоб мати дітей, а дівчата - щоб прихилити до себе коханого хлопця, або навпаки.

IIДІВЧИНА: А яке саме зілля нам треба збирати?

І ДІВЧИНА: Зілля кохання, тирлич-зілля, сон-траву, ромен зілля, васильки, подорожник, тощо.

IVДІВЧИНА: Дівчата, поспішаймо, бо вже скоро й сонце зійде.(вибігають)

Пісня   ____________________________

(з іншого боку заходять хлопці босі, тримаючи в руках взуття).

І ХЛОПЕЦЬ: Роса прохолодна, приємно в ній купатись.

IIХЛОПЕЦЬ: Я оце надумав цілісіньке літо ходити босим по росі, як мій дідусь. Він ніколи в холодну пору не застуджується.

IIIХЛОПЕЦЬ (до 1 -го): А ти казав, що тут дівчата. Нема їх, тобі, видно, привиділось.

І ХЛОПЕЦЬ: Ні, не привиділось. Вони йшли в цей бік. Мабуть, ми розминулись, а жаль. Треба було б з ними домовитись: коли і де будемо починати свято.

IIХЛОПЕЦЬ: Та вже коли розминулись, будемо самі шукати місце для багаття, Купали та Марени.

IVХЛОПЕЦЬ: А навіщо його шукати? Проведемо свято тут. І річка поруч...

І ХЛОПЕЦЬ: Якщо так, то треба зробити обхід села, назбирати хмизу. За звичаєм його треба брати на тих садибах, де є дівчата.Ходімо….

Пісня __________________________________

(Чути пісню, що співають дівчата. А незабаром з’являються і самі, несучи в руках пучки цілющого зілля і квітів).

І ДІВЧИНА: Сідайте, дівчата, тут так гарно! Відпочинемо і сплетемо вінки. (Сідають на травичку, плетуть віночки).

Ой, на Івана, на Купала

Красна дівчина зілля копала,

Квіти збирала, віночки плела,

Далі водою їх пускала.

Поплинь, віночку, по синій хвилі,

Поплинь, віночку, де живе милий!..

IIДІВЧИНА: Дівчата, увечері біля багаття пильно придивляйтесь. Тут обов'язково будуть відьми. А як їх розпізнати - я й сама не знаю.

ІІІ ДІВЧИНА: Відьми злі і в них є хвости... А ще вони здатні перевтілюватись у тварин: жабу або кішку. Якщо запідозриш таку відьму, хапай і тримай, поки не почне проситись людським голосом, щоб її відпустили. А ти тримай, поки ця потвора не перекинеться людиною.

І ДІВЧИНА: Відьми, чорти, русалки... Всяка нечисть. Де вони набрались в нас на Україні?

IIДІВЧИНА: А хіба ти не дивишся телевізор, мало  їх там у верховній Раді сидить…

І ДІВЧИНА: Ні! Не дивлюсь.

IIДІВЧИНА: А там показують,  що в кожній країні є своя нечиста сила: джинив Індії, тролі та ельфи - в Німеччині та Швеції і так далі…

IIIДІВЧИНА: А ячитала книжку і знаю, що в ніч на Івана Купала вся нечиста сила з усього світу злітається до Лисої гори. Тут у них проводиться щось на зразок щорічних зборів. Вся Невидима Сила, за висловом "вчених" Чортів, проводить свій "міжнародний конгрес". Тут збирається сила-силенна Водяників, Лісовиків, Упирів, Мавок, Русалок,  і тому подібних сил.

І ДІВЧИНА: Ой, як стало моторошно! Давайте більш не говорити про нечисту силу. Мені страшно. Домовились?

IVДІВЧИНА: Дівчата, заховаємо тут віночки до вечора !

(Ховають віночки.)

(звучить пісня «Руслани» вибігають дикуни і танцюють)

танець (Дикі танці-Руслани)

Дівчина1: щось не схожі оці створіння на русалок, чортів, відьом та лісовиків, хіба що отой з рогами когось мені нагадує.

Дівчина2: а мені він нагадує дядька Миколу, дружина якого поїхала на курорт.

Дівчина3: агов, шановні, а хто у вас головний відьмак.

1дикун: ви що не бачите, що ніякі ми не відьми і чорти.

2дикун: та що з них взяти - селооо…

3дикун: ми представники африканського племені  тумба-юмба приїхали до вас по програмі обміну досвідом, як  подолати всесвітню економічну кризу.

Дівчина1: а чому це ви до нас приїхали, ви ж дикуни… і чому ви такі маленькі, ви що пігмеї…

(дикуни невдоволено реагують - це ми ще побачимо хто із нас дикуни, самі ви дикуни, і т.д.)

1дикун: тихо, тихо зараз я все поясню.  Даючи запит в турагенстві на  поїздку в країну подібну на нашу ми просили підібрати народ, який ще теж живе в кам’яному віці(переробить.авт) і ми бачимо, що нас направили правильно.

4дикун: так-так, дивіться і у вас сьогодні розкладене багаття,  кого це ви на кострі будете смалить, а то ми з дороги трішки зголодніли.

Дівчина2: та ні, це у нас звичай народний, танцювати навколо багаття а потім стрибати через нього парами - тримаючись за руки.

 

3дикун: то про що я і кажу, ми теж танцюємо навколо костра, перед тим , як когось з’їсти…

А ви кажете, що ми не схожі. Схожі-схожі…

1 дикун: а хто ще вірить у казочки про чортів та лісовиків, га…

2дикун: мало того вони навіть не знають що їхня квітка папороть ніколи не цвіте.(усі – ха-ха-ха, ги-ги-ги ї т. д.)

Дівчина3. А й справді, подивіться на наших русалок, схоже вбрання, та і водяний теж з вилами. То виходить що ми теж ще дикуни.

1дикун. Ну якщо порівнювати з німцями - то так.

Пісня_________________________________________

Виходять хлопці.

І ХЛОПЕЦЬ:  ну що, за роботу, друзі! Робіть так, як домовились раніше.

2 ХЛОПЕЦЬ: За "Купалочку" буде Оксаночка. Вона серед нас найвродливіша! Згодні!

Пісня       Промінчик

І ХЛОПЕЦЬ:  сідай Оксаночко на стілець, та подавай дівчатам віночки. Який кому попаде – така тому й доля випаде…

ВСІ: Згодні! (Садовлять в Наталку, зав’язують їй очі хустиною і кладуть перед нею купу вінків свіжих, і сплетених раніше, зкроплюють її водичкою, співають):

Дівчина 1

... Купалочко-Фортуно,

Ти є там,-

Подай сюди вінець

Щастя нам...

(Дівчата підходять, а Оксанаподає їм вінки).

IIДІВЧИНА: Мені дістався свіжосплетений віночок. Це на щастя! (радіє). Скоро маю вийти за коханого хлопця заміж!

IIIДІВЧИНА: А мені - зів'ялий. Безнадійний буде рік Не біда! Погуляю ще рік, підросту. Вік дівування такий короткий...

Пісня «Віночок»

І ДІВЧИНА: Дівчата! Пора й нам пускати віночки на воду.  Фле як же нам це дійство виконати, адже ще немає Водяного з Русалками… давайте погукаємо.

 

Дівчина2. Вийди, вийди Водяний

Вийди-вийди з глибини

Просимо в гості завітати

Дозволити віночки у воду пускати.

(Виходить Водяний з Русалками, читає свої слова)

Дівчина1.  Всіх дівчаток з віночками запрошуємо в коло потанцювати хоровод,  з подальшим пусканням віночків на воду… Запалюйте свічечки.

(Танець з віночками, вручення подарунків ідуть пускати віночки на воду)

IIДІВЧИНА: Дівчата, придивляйтесь до своїх віночків. Якщо він пливе добре і свічка горить, то дівка заміж піде, а якщо крутиться на місці - ще дівуватиме. Якщо ж вінок попливе далеко - то в ту сторону дівка і вийде заміж.

IIIДІВЧИНА: Мій віночок гарно пливе і свічечка горить!

IVДІВЧИНА: А мій поплив далеко-далеко... Мабуть, вийду заміж в друге або й третє село.

Пісня         «Падала зірка»

Дівчина. Настав час вшанувати наших  Іванів. Запрошуємо тих, у кого імя Іван до нашого гурту отримати подарунок. Звичайно потрібно виступити з художнім номером.

Виступають Івани, вручення подарунків.

  Загадки:

А що росте без коріння? (камінь) А що сходить без насіння? (сонце) А що плаче — сліз не має? (серце) А що грає — голос має? (скрипка) А що горить без полум'я? (любов) А що шумить без буйного вітру? (річка) А що біжить без перестанку? (час)

Пісня _____________________________

І ХЛОПЕЦЬ: Чи не час розпалювати багаття!

ВСІ: Час! Розпалюйте!

1.Ой, летіло помело  Через наше село –

2.Сіло спочивати  На дядькову хату

3.А дядькова хата  Запалилася

1.А Йванова голова   Засмалилася

2ДІВЧИНА (до них):  а хто запалить купальське опудало. Чи є сміливці на нашому святі.

ХЛОПЕЦЬ:  я запалю. Нехай з полумям згорить всяка нечисть і зло, нехай вогонь забаре хвороби та навороти. Тримайся ж купальське опудало.

3 ДІВЧИНА   як згорить – розметіть попіл,  бо відьми позбирають, щоб з його допомогою творити всілякі капості людям. І все це потрібно вкинути у воду.

4ДІВЧИНА: так-так.  Відьми обов'язково прийдуть за ним.

2ХЛОПЕЦЬ: Все зробимо як належить,кинемо у воду,  пустимо за вітром, нічого не залишим. Пішли.

ДІВЧАТА: І ми з вами підемо!

Пісня___________________

1ХЛОПЕЦЬ: настав час іти до лісу по чарівну квітку папороть. Ну що хлопці – ходімо…

1ДІВЧИНА: Ой  і ми з вами хочемо піти, візьмете з собою…

IIХЛОПЕЦЬ: О, ні! За квіткою папороті  ходять поодинці і тільки найсміливіші. Її ж охороняють нечисті   сили. Можливо,   доведеться вступити з ними в двобій.

IIIДІВЧИНА: Ну то й ідіть, коли дуже сміливі. А нам додому пора. Вже пізно.

1ХЛОПЕЦЬ: Хлопці, ви як хочете, а я піду шукати квіт папороті. А раптом поталанить.Хто зі мною…

(всі вигукують – я, пішли, ходімо і т.д., виходять.)

Пісня  «»

Кінець.

Упорядник А. Козленко

 

 

 

 

Сценарій свята Івана Купала

 

Грає музика.

Текст за кадром: Громада сильна! Громада весела! Скликаємо вас! Запрошуємо вас! Заведемо хоровод купальський! Відзначимо разом  свято стародавній! Чекає вас  сміх і веселощі! Призи за сміливість ! Хороводи! Пісні,  танці -  зачаровані  казки!

 

1
 
Збирайся, громадо!
Гучне свято йде!
Жарти, радісний сміх

Разом зв'яжуть нас всіх!
 

2

Будемо співати, танцювати!

Народ у хоровод скликати!

Ворожити, співати й танцювати!

Цвіт  папороті  шукати!

 

1

Тріщать усі сороки на вербі,
Що Купала свято на селі,
Що зібралось люду, як квітів у полі
Хай вас обминає лихо і горе.

2
В час прекрасний в час крилатий
Просимо до нас на свято!
На Івана, на Купала!
Щоб вас доля відшукала!

1
У нашім селі звичаєм стало
Вітати вас всіх на Івана Купала!
Прийміть же, будь ласка, привітні слова:
Довіку вам щастя, любові, добра!
                                                              (Фанфари)

До привітання запрошуємо сільського голову .........

 

1   Гей, людоньки, чи ми сюди потрапили?
Чи тут продається сміх і веселі пісні,
Купається сонце в воді і росі?

2   Ні, радість не продається, але коли у вас є мішок чи повна жменя  доброго настрою, то, будь ласка, до нас у гості.

1   Прийшли, шановні, ми вас привітати
Щастя і долі вам побажати!


2    Дивіться, які всі завзяті, красиві!
Тож будьте здорові, багаті й  щасливі!


1Пісня «По долині річка»

 

2: Сьогодні ми танцюємо й сміємося! Адже ніч Купальська  сюрпризами багата!

У Купальську ніч не спить ні старий ні молодий! Та й нечиста сила не дрімає! У цю ніч шабаш веде відьма на горі! Лісовик народ лякає! Водяник найгарніших дівчат села у води забирає! А чорти лякають хлопців молодих, що за Квіткою заповітною  у темінь лісову ступають!!

 

(співають дівчата)

 

1:Оооо, а хто це  там співає?

 

2:То молодички йдуть. Пісні купальські співають!

 

1   День добрий! Звідки шлях тримаєте?

 

1жінка:Так от у церкву ходили, гріхи чоловіків замолювали!

 

2: А що таке? Знову вони в  шинку засіли зрання?

 

2 жінка:Так що там засіли: забрати із шинку неможливо. А мій чоловічок  і зовсім  з глузду з’їхав!  Доньку  Галинку не хоче віддавати за парубка пригожого - Івана! Надумав, старий шкарбун - віддати її Водяному багатому, що всі землі та ставки навколо села нашого скуповує, та життя громаді  не дає!

 

3 жінка: А ну ж бо підем,  заглянемо у шинок, та подивимося що там діється!

 

2Пісня «Про вишні»

 

1: От це пісня, от це запал! Може й нам випити-закусити, потанцювати?

 

2: Зовсім ти втратив(ла) розум! Хочеш, щоб ранком голова була не твоя а чужа? Так горло пересохне, що за огірочки солоні півсвіту віддаси? А всі свої заощадження шинкарю подаруеш? От, безглуздий(а) ти!

 

1: Твоя правда, веселитися можна й без пияцтва! Ой, дивися – а чи не  батько Галинки то йде?

 

2:  Іде???  То він повзе! Так ще й друзів прихопив із собою! І не соромно  - ще засвітла - а він уже на нализався!!

 

1 жінка: Оооо, а от і мій прискакав – ще й треті півні не кричали!

 

чоловік: Не гарчи- жінко! Забула - хто в хаті хазяїн?

 

1 жінка:: Ой, забула уже  давно! А  що  ж то за хазяїн - що шматка хліба додому не принесе, землю не зоре, рідну доню заміж продає!!!

 

чоловік: Циц, бабо! Не продаю я Галинку, а інвестую у своє спокійне майбутнє!

 

2 жінка: Ну так, спокійне, звичайно! Аби  спокійно пити, гуляти - шинкарю самогонку справляти!! І як тебе земля оце ще  носить!

 

чоловік: Носить-Носить! Тільки іноді похитується! А так - нічого!!!

 

1 жінка: Тьху, окаянний! Іди геть з моїх очей !!!

 

1: Знайома ситуація! Що за старих часів, що й зараз - скрізь погань народ підбиває пити окаянну самогонку! Віддавати за горілочку - душу погані!! Чорти хитрі, просто так не показуються! Шукають слабке місце мужика - та й затаскують пити-буянити за компанію до себе! А що то за спів лунає? То мабуть дівчата йдуть по квіти, щоб плести віночки на вечерю!

 

3пісня «Ой віночку пливи…»

 

Дівчина №1: Ой, щось мені моторошно, хоч  і світло грає променями по землі нашій!

 

Дівчина №2: Так то ж сутінки підходять до наших околиць, а в Купальську ніч із ними і нечисть підступає. Все хоче попасти у наше містечко гарне! Та поки ми не запросимо – не бувати їхнім поганим слідам на нашій земельці рідній гарній!

 

Дівчина№3; А он  і Іванко йде - добрий молодець. Тільки чому він один, де ж його друзі?

 

Іван:  Доброго дня, любо громадо! Уклін вам та шанування! З  Купалою вас поздоровляю! Любові й радості  вам бажаю! Щоб ніяка нечисть вашу домівку не руйнувала!  Землю – матінку не розкрадала!

 

Дівчина :А ти, Іван, усе  парубкуєш! А Галинку так дотепер і не завоював! Чув? Говорять у нас, що батько її віддає за багатого чужинця – з Водяного!

 

Іван:Та не з Водяного, а за Водяного. Знаєте такого, кажуть багатющий, має землі та ставки у приватній власності. Та не бувати цьому! Моя Галинка буде!

 

Циганка. Давай я тобі Іване поворожу на Галинку. Все-все про тебе знаю, що було і що буде і про Галинку теж все знаю.

 

Хлопець. Ні-ні, про Галинку краще мовчи…

 

 

4Пісня «Ворожка»

 

 

На імпровізовану толоку  виходить Галя й Іванко.

 

Галя і Іванко:

Іванко- Галинко!

Галина- Іванко!

Іванко- Любов моя, Галинко, як я чекав тебе!

Галина– Я теж, Іванко! Тільки не  бути нам у парі! Не бути щасливими.

Іванко- Чому, кохана моя?
 

Галина- Батько противиться нашому весіллю. Він сказав, що тільки якщо ти знайдеш квітку папороті, то лише тоді ми станемо нареченим і нареченою. Але не знайти тобі її …  казочки  все це…
 

Іванко– Ні, Галинко мила! Погано, що ти не віриш стародавнім повір'ям! В них багато мудрості закладено! Я чув від наших мудреців, що тільки одну ніч у році й цвіте папороть, у ніч на Івана Купала!  Заради тебе - я знайду її!!

 

Галина:Не пущу я тебе в ліс нічний! згинеш ти безславно в темряві чортячої!

 

Іванко:Заради тебе, улюблена, я піду на край світла! Ти - моя доля, моя квітка!

 

(Стоять, обійнявшись, трохи відійшовши в сторінку.)

 

5Пісня

 

Подружки кличуть Галю.

 

 подружка Галини: Галинко! Пішли з нами! Ми чекаємо тебе! Галочка!!! Пора вінки плести, що на воду будемо кидати так загадувати бажання!

 

 подружка Галини: Говорять, якщо пустиш у Ніч Івана Купала вінок на воду зі свічею, та загадаєш нареченого – вінок тобі підкаже, з яких країв очікувати його!

 

 подружкаГалина:Якщо на північ  або  на південь попливе – із чужини чекай нареченого!

 

 подружка Галини:Коли  на місці залишиться –  вийти тобі заміж за односельчанина! Поруч десь ходить твій милий! Ти лише оглянься так прислухайся до серденька свого!

 

 подружка Галини:А коли потонув твій вінок у річці швидкої – згинеш…

 

подружкаГалина:Так що ти говориш! Припини. А то накличеш лихо! І так сьогодні погань чатує  навколо гуляння нашого! Не дай Господи - призвеш погань на свято!

 

 подружка Галини:Ой, я чула, що коли на свято прийде погань  -  святу не бувати! Відьми люблять переодягатися в гарних дівчат і зваблюють парубків!  А чорти тягнуть у ліс темний найкрасивіших  дівчат, і їх більше ніхто ніколи не баче!

 

 подружка Галина:Ну от, налякали народ, дурні дівчата! Краще пішли он - вінки доплітати а не плітки розпускати! Чуєте - уже хлопці співають, хмиз збирають! Багаття буде великим! А ви від страху навіть перестрибнути не зможете через нього!


(Включаємо музику із чоловічими голосами)

 

Галочка: Ой, Іванко, дівчата - подружки кличуть мене трави збирати замовні так вінки плести, поквапся і ти, Іванко, незабаром ніч Купалова. То ж бережи себе, серце моє!

 

 Подружка Галина:  І помни, Іванко, що погань сильна, і хитра! І тільки після третього кличу півня – втрачає свою темну силу!
 

Іванко:  Збережу себе, мила! Так привезу Квітку батькові жорстокому! І буде в нас весілля по закону!

 

 

 

1Хлопець: Куди це ти Иванку, зібрався? І чого так зажурився?

 

Іванко: Та  батько  Галинки милу заміж не відпускає,  вимагає Квітку Папороті замість її руки. От - зібрався на Лису гору, щастя своє випробувати, та у нечистої квітку заповітну забрати!

 

2хлопець: То  і ми з тобою! Чи не друзі ми тобі, не козаки! Двум смертям не бувати - однієї не минувати! Правда я говорю, брати степові?!!

 

3хлопець: Правда, правда! І ми з тобою!  Розженемо шабаш ведовськой!

Не ми будемо - коли не поженимо таку гарну пару!

1хлопець. Кращу пару в нашім закутку!

 

 

(хлопці ляскають Иванка по плечах і йдуть, стрибаючи й веселячись по повній, беручи його на спину…)

 

6Пісня


 

(В цей час з'являється Відьма)

 

Відьма: А-а-а-а. Самі тут святкують, а мені до півночі під греблею сиди! Але сьогодні Купала - значить, і в мене свято: до третіх півнів можна погуляти. Та я вже потрудилася сьогодні: п'ятьох корів подоїла, п'ятьох невісток зі свекрухами посварила, а двох чоловіків від своїх жінок до чужих привабила.

Отак! (дістає з торби, що біля пояса, мобілку і задоволено посміхаючись, підраховує свої «чорні» справи)п'ять плюс п'ять плюс два дорівнює дванадцять. Малувате, навіть до тринадцяти не дотягла.

Так, так, а одненьку чорну справу до третіх півнів я ще встигну зробити.

 

(підходить Ганна, відьма до неї)

 

А чому ти, серденько, така невесела, свято ж нині?

 

Галина: Ой, бабусенько! Невесела, бо заміж хочуть мене віддати за немилого..

 

Відьма: Хочеш, я допоможу тобі, дитинко?

 

Галина: Хочу. А ви знаєте як?

 

Відьма: Знати - не знаю, але є в мене таке зілля: вип'єш його – і все, що ти забажаєш збудеться, ги-ги. Ось і дізнаєшся, чи буде твій Іванко.

 

Галина: Ой, щось я не чула про таке зілля, не віриться мені.

 

Відьма: Не віриться їй!? Але ж тут казали, що на Купала чудесатрапляються і бажання збуваються.

 

Галина: Казали.

 

Відьма: Отож бо. Проте, як хочеш, бо зілля в мене мало, познайомству із Польщі прислали. Пий, а то термін придатності закінчується, сьогодні останній день…

 

Галина: Ой, бабусенько, дайте мені трішечки вашого зілля, хочу щоб Іван був тільки моїм.

 

Відьма: (Виймає із сумки пляшку і склянку, наливає, шепочучи надсклянкою, і протягує її дівчині) Випий, серденько, одразу твої мрії здійсняться.

 

Дівчата й хлопці разом вигукують:Галинко, не пий! Це ж зілля ядовите.

 

 

 

Хлопець: Геть, капосна, з нашого свята!

 

 

Відьма: Бачиш, ще й дратується, не до вподоби я їм. Ну, добре, іду вже, щезаю. А діло своє я ще зроблю, ха-ха-ха... (Сідає на помело і зникає).

 

7Пісня

 

Чорт: Эх, весело нам у Купальську ніч! А веселіше було б, якщо б  до людей затисатися! Там веселіше!!!

 

Відьма:Ви звичайно праві, так тільки не забувайте, що й для нас небезпечні  люди! Не всі боягузливі в роді людському! Не всіх залякати виттям та тьмою! От одягнуть на ваших рогаті непутящі  голови вінки заговорені - так і згинете!!!

 

Чорт головний:
 
А, ну мовчати! Розкричались. Чи не помнете що підуть сьогодні дівчата й хлопці заповітну квітку шукати, а хто його знайде, стане скарби лісові знаходити. От що мене й турбує! Хоча, коли кого тягне на скарби землі – того простіше «охмурити», обдурити так затягти в сіті наші чортячі!
 

Відьма:
А крім того, хто знайде Квітку - буде розуміти мову лісових звірів і птахів і здійсниться його саме заповітне будь-яке  бажання.
 

Чорт головний:  Не знайти отрокові людському квітку чарівну, вона захована у самій хащі не прохідної! Та й квітку побачити може лише хоробре серце! А боягузливий у життя не  побаче цвіт, як би вона  не горіла!!!
 

Відьма: тьху-тьху, фу-у-у,  людським духом пахне. УУУУ!

 

Чорти: Так, так!! Людським духом пахне!!! Тьху тьху тьху!!!
 

(Виходить Іван із друзями)

Чорт головний:  Навіщо ти прийшов на Лису гору, людський син?
 

Іванко:  Я шукаю папороті квітку.
 

Відьма:  Так ти розбагатіти хочеш? (регоче й потирає руки)
 

Іванко:Так ні, мені потрібен не скарб, а квітка. Батько коханої противиться весіллю нашому, і лише за квітку віддасть мені руку Галиночки.

 

Відьма:(до людей і чорта) так….. цього скарбом не спокусити та й не з боягузливих – видно нараз!

 

Чорт головний:  Ну добре, молодець! Пройдеш три моїх загадки  та виграєш у моїх чортів конкурси – то ж буде тобі Квітка Папороті в нагороду! По рукам?

 

Іванко:По руках, погань! Заради милої готовий на будь-яку загадку, на будь-який конкурс, навіть на угоду з тобою, рогатий!

 

Відьма  (до чорта й людей, потираючи руки): 

Не знайти йому квітки  просто так. Нехай довідається хто тут друзі, а хто ворог.  Обдуримо, навколо пальця обведемо!


Чорт головний:  От тобі й перше завдання!
Коли побачиш свою квітку.
Всі бажання здійсняться в строк.
Дочки болотні, русалки зелені.
Танцюйте танець із квіткою.
Довідаєшся ти Іванко  хто з них – квітка чарівна?!!!

 

(Діти танцюють танець  »Гоп-гоп»…)

 

Іванко:  Немає серед цих лілій водяних квітки чарівної, квітки заповітної! 
 

Відьма:  Ууу……Вгадав! Не провалився!!

 

Чорт головний:  Нічого, це тільки перше завдання! Обдуримо, обкрутимо! Наша візьме!!!

 

Іванко:Ти Чорт хитрий  не виляй,  а  загадуй свої заковики! Не бачити тобі перемоги!!! Ще не народилася та погань, що може здолати мене, або нашу громаду! Сила наша у єднанні та в правоті діла свого!

 

Чорт головний: Так ти не квапся, буде тобі завдання! Бачиш, яка в мене братва чорна, незліченна!!! А-Ну, хто кого переможе на руках!!!  Подивимося, на що твої козаки придатні!

 

Іван: Ох, не вгомонишся ти, Чорт проклятий! Добре, бути по твоєму! (пережимаються на руках, перемагає чорта)

 

 

Відьма: Ой  да Іванко, ой так  дужий! Мені б такого парубка  в чоловіки!

 

Іванко:Ну що, Чорт рогатий! Бачиш - який сильний наш люд Український! Нікому не встояти проти нашої волі! Тому що не тільки в силі наший діло  а в тім - що ми завжди Гуртом все робимо!

 

Відьма:Ой, Іванко, та  навіщо тобі людські страсті? Навіщо тобі якась Галинка? Ти краще на мене подивися: он  яка я пригожа, та й багата! Приданого за мною чорт дасть сповна! І  хата буде, і землі  дасть  наділу та й золота мішок насипле!   (намагається обійняти Іванко)

 

Іванко:  Відійди від мене,  відьма хитра! Хоч і файна  ти собою – та  душа у тебе чорна! Не бувати тобі із мною! Люблю Галинку  більше всього на світі , а добро я й так зароблю! Руки, ноги на місті! Голова теж  знає своє діло!

 

Друзі: Краще наших дівчат з Українки не знайти в усьому світі! Так що відійди погань пузата!

 

Відьма: Ну поплатишся ти мені Іванко за слова такі! Пригадаю я тобі образу!!!

 

Чорт головний:Ну, що ж, смів ти так розумний! І друзі в тебе вірні! Але залишилося моє третє бажання! Проведіть нас на свято людське, може й підкажемо, де  квітка папороті цвіте в наших хащах.
 

Іванко:Заради улюбленої я готовий на все.  Так тільки не бачити  вам народного свята, адже обдурите та людям не дасте радості!

 

Друзі:  Не бачити  тобі погань – наших гулянок! Не для того наші дівчата коси розплітали, вінки плели так голову прикрашали, щоб хороводити з пітьмою!!!

 

Чорт головний:Ах так, то хапайте козаків -  чорти та русалки, відьми вакханки! Та у ліс  тягніть! Загубимо молоді душі у хащах лісових!

 

(тягнуть хлопців у «ліс»)

 

Іванко:(кричить у юрбу) Люди добрі, люди славні! Передайте Галинкі, що люблю її більше сонечка, більше  джерельної води в жару посівну!!!

 

8Пісня

 

№1:

Ой лихо- лихо! Хлопці наші виявилися й сильними й хоробрими - так тільки за самовпевненістю своєю забули, що погань можливо  перемогти лише  разом з дівчатами, та вінками заговореними, що дівчата сплели зрання! Поспішили за купальською квіткою - та й згинули!

А що ж на святі без хлопців  відбувається? Як там Галинка з подружками поживають? Заглянемо й ми в село  - так подивимося, що там відбувається!

 

9Пісня

«Весільна»  тільки програш…

 

№1:  Що за гул? Що за  сміх? Усі біжать! Усі кричать!

 

№2:То свати їдуть на бричках! Сватати нашу Галинку за Водяного!

 

№1:Бідна дівчина! Продав її батько за самогонку так шматок надягла!

 

Виходять дівчата.  У серединці виявляється Галина.

 

Галина:Ой, серце моє болить, і ниє. Не на добре пішов Іванко на Лису гору!

 

Подружки: Ти дивися, Галино! Свати їдуть заморські, чужі!!!

 

Галинка: Пропала я, подружки мої вірні!!! І Іванко згинув! Кому мене захистити!

 

 

(Виходить на толоку Водяник, Відьма, Чорти, які переодяглися під людей (зверху на ріжки й чорне - одягли українські сорочки або штани

 

Водяник(до чоловіка)Ну  що,  майбутній «папашко», «родственник»! Віддаєш мені свою доньку?! (і дає йому мішок і пляшку)

 

Чоловік:(бере пляшку. Надпиває й риється в мішку)  Звичайно по руках, Водяник! Так за такий викуп я тобі й три дочки б віддав - а би вони в мене були б!! Так тільки Ганна в мене йде завше проти мого слова, клята дівка, вся в маму! Умовити її треба буде!

 

Водяник: умовлю! І не таких уламував золотом так подарунками!

. Весільна .  1 стопчик…

(всі дівчата закривають собою Галинку а чорти увесь час намагаються витягти  когось  з дівчат танцювати. Вони б'ють їм по руках і  усе тісніше збираються в кружок)

 

 

Водяник:Ну що, дорога! Підеш за мене? Дивися  який я  шанований  цабе!

 

Галинка:Ти з глузду зійшов? Ти себе в дзеркало бачив Страшний, пузатий, пухатий дід!

 

Водяник:Зате багатий! Я накуплю тобі намиста повні скрині, суконь хранцузських, черевиків італійських, свиней корейських! Викуплю і приватизую усю землю! Будеш працювати на ній зранку до ночі. Кину до твоїх ніг усі багацтва! Тільки йди за мене!!!

 

Галинка:Тьху на тебе!

 

Відьма:(до Водяного) Ну що  ти напираєш на дівицю! Не так потрібно  прокручувати  таке дільце! Дивися й учися! Я покладу її серденько у твої руки а ти мені за це підкинеш парочку акрів земельки з лісочком та  водичкою! Бо дуже  я хочу собі нову дачку построїти, з вертолітною площадкою.

 

Водяник:Так я тобі усе що хочеш – віддам! Віддай лише мені цю норовливу дівку!

 

Відьма ( підходить до Галини).  Яка ти гарна, мила! Як же мені тебе жаль...

 

Галинка:Чому жаль? Нема чого жалувати мене! Уже краще себе пошкодуй, коли на те пішло!

 

Відьма:Ой, не груби дівчино! Ти сама не знаєш - з ким зв'язуєшся! Так ти хоч знаєш, що твій любий Іванко - чоловіком мені став сьогодні! Навіть не захотів повернутися до тебе у твоє село! Вже хазяйнує по повній у лісі моєму!!!

 

Галинка:Ти брешеш, відьма хижа! Він ніколи б не замінив  мене на будь-яку іншу!

 

Відьма: хочеш - вір – хочеш не вір! Але він таки  не повернувся? Не забрав  тебе із твого ж весілля?!

 

Галинка:Та немає весілля! І не вірю я тобі! Напевно ви щось  лихе задумали й утримуєте на Лисій горі силою мого милого!

 

Відьма:силою не силою – але тільки він навряд чи до тебе повернеться! А ти краще заміж виходь за Водяного! Будеш і гарна й багата! Послухай мене! Не протився долі! А то  зачарую - і силою підеш за нього!!!!

 

Галина:Брешеш ти всі! Чує моє серце!

 

Водяник:Ну й що,  що бреше?!!! Виходь за мене заміж і все отут! Не бачити тобі Іванка! Згинув він у лісових нетрях!!! Чаклуй Відьма!!!!!

 

Галинка: От і правда! Ах ви гади противні! Не бувати по вашому!  От вам! (одягає на голову Відьми вінок).

А ну дівчата - ловіть їх!  Вдягайте вінки на голови! Бо не свати то та люди добрі! То Несита сила до нас увірвалася!!

 

(дівчата накидають вінок Водяному на голову й одному-двом чортам. Інші чорти з криками тікають у ліс..) фонограма «Хорошо…»

 

 

Галинка: Подружки мої будь-які, подружки мої вірні! Настав час рятувати наших хлопців! Нечиста сила потягла їх у нетрі лісові, обдурила, обвела навколо пальця!

 

подружка Галини: Йдемо, дівчата! Урятуємо наших хлопців, повернемо Галинці  її милого Иванка!

 

Галинка: Обдурила нечиста сила наших хлопців! Затягла в хащі  темні лісові! От і ми обдуримо чортів, так русалок, лісовика так мавок! Не бувати їм на нашім святі! Не забрати їм наших будь-яких хлопців!!

 

10Пісня

 

Чорти: Хазяїн, хазяїн!! Лихо! Лихо!

 

Головний Чорт:Тихо! Що за шум? Що за гамір?!!!

 

Чорти:Хазяїн! Водяника й Відьму піймали!

 

Головний чорт:Як піймали? Хто?! Ох уже ці люди! Ну все! Не минути лиха їм! Уб'ю, накличу лихо! Уууууу!!!!  Що так пахне луговими травами?!!!

 

Чорти:  То  дівчата  з містечка йдуть, напевно хлопців рятувати своїх вирішили!

 

Головний чорт: Ну ну, нехай ідуть! Подивимося, хто кому належати буде!

 

Галинка:Доброго вечора, нечисть!

 

Головний чорт:Чого прийшли, дівчата?

 

Галинка:  Завжди мріяла заміж за такого вийти! А ти мені Водяного підсунув! Навіщо? Я ж за тебе хочу вийти! Ген і дівчата із мною прийшли, з вінками, та вишитими  рушниками! Зіграємо весілля по всіх канонах! Будемо славною  сімейкою!

 

Головний чорт:От так подарунок сьогодні мені!!! ! От так і подарунок! Я про таку красуню й не мріяв навіть! Звичайно одружимося, Люба моя  Галинко! Ох і пригожа в мене жінка  буде! Всю золотом – сріблом обсиплю! Всі землі миру кину до твоїх ніжок!!! Вся що хочеш - проси: вся тобі віддам - подарую!!

 

Галинка:Та я не багато прошу! Лише прошу щоб все було по канонах наших стародавніх! І пісні гарні, і хороводи і щоб руки нам пов'язали рушником що я сама вишивала, так на голови наші одягли вінки царські!!!

 

Головний чорт:Все що за хочеш, мила Галино! Тільки і я маю бажання! Нехай Іванко та його друзі - дивляться на наше весілля так бачать  що ти сама  за своєї волі заміж ідеш за мене!

 

Галинка: ( нервує але пересилює свій біль)Добре, друг мій сердечний, як забажаєш! Дівчата, заводьте хоровод весільний! Кладіть до ніг наших рушники!

( в цей час чорти витягують Іванка та хлопців)

Дівчата-Подружки ведуть навколо них двох хоровод. «Вінки на голову»

 Чорти приводять Иванка й хлопців, заплутаних у мережах. Подружка кладе під ноги рушник, друга зав'язує їм руки. Іванко намагається вирватися до улюбленої й зупинити весілля. Галина стоїть- похнюпивши голову. Чорт - посміхається від радості)

 

(під ці слова подружка Галини кладе вінки на голову Галини й чорта)

 

Чорт головний:Ааа....Обдурили! обкрутили!

 

Дівчата накидають всім чортам вінки на голову, ловлять їхні   Хлопці вириваються  і підбігають до дівчат а Іванко до Галини. Бере її на руки)

 

Іванко:Галино мила! Яка ж ти хоробра в мене!

 

Галина:Іванко, за тебе я піду в будь-яку безодню, у будь-яку хащу лісову! Адже серденько моє живе заради тебе, любий мій!

 

Іванко:Гей, ви, хлопці молоді. Ви славні, відважні. Крізь вогонь ми все пройдемо, душу  очистимо в ньому! (виходять)

 

  1. На купальські зорі

Й папороті цвіт

Вийди подивися

В цю чарівну ніч.

 

2: Нічко - чарівничко,

Не сховай від нас

Папороті квітку

Ніжну без прикас.

 

1: Хай щаслива доля

Усміхнеться всім,

Казкою чарівною

Поведе у світ.

 

2 : Засвітилася зоря-чарівниця

Променистими вкрилась крильми,

Лине пісня купальська, мов птиця,

Над улюбленим краєм моїм.

 

 

                              Пісня…

 

                          (Сценарій запозичений з інтернету, адаптований, перероблений)


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Сценаріи свята

«На Івана

 На Купала»


 

Фанфари

1. Розпочинаємо українське народне свято - «Свято Івана Купала». Звучить мелодія «Ой на Івана»

2. Вихід голови сільської ради.

3. До слова запрошуємо місцевого священика нашої парафії отця Ярослава.

Ведуча № 1

Здраствуйте люди добрі!

Здраствуйте люди милі!

Щоб усі ви були в здоров'ї,

щасті, у натхненні та силі.

Усім успіхи гарантуємо.

Усім, хто прийшов на свято,

рослинність в цей час нуртує

зеленим теплом завзято.

Купається сонце зранку

Тепло - золоте проміння

Дарує все без остатку,

Щоб щедрим було цвітіння

Щоб дерево наше, купало

Було, як і ми в достатку

Щоб пісня дзвінкою стала

Й лунала для всіх на святі.

Пісня - «

Ми кривого танцю йдемо, та не виведем кінця

Треба його виводити кінець ладу знаходити

Прихід дівчат з віночками.


 

Ведуча№1

Найкращий приз за сплетений із найкращих квітів та трав віночок чекає на дівчину , котра не тільки продемонструє своє уміння присутнім...

Ведуча№2

А ще й розкаже якими властивостями наділена кожна рослина в її віночкузараз ми визначимо найкращого віночка і вручимо наш приз)

Дівчата

Просимо друзі не минати

на Купала повертати

Гостем будете громаді

Ми вам будем дуже раді

Наше свято - свято щастя

Свято радості й завзяття

Свято юності й кохання

Вогню, води і купання

Поспішайте сюди і старі і молоді

Відайте хвалу чисті й свіжі воді

Зі святом друзі люди добрі

Наше свято диво з див

Бо народжений від пісні,

від вогню і від води.

Радість в усмішках купайте

Не втихають хай пісні

На Івана на Купала

Не бувати суму ні

(Дівчата ведуть хоровод «кругом мариноньки»)

Дівчата а як наше свято без Івана Купала?

Давайте покличемо його.

Іване добродій Купало

Прийди подивись на свято

Щоб пісня дзвінкішою стала

Щоб молодь була завзята

(марш Івану Купалу)

Дівчата

Добрий день шановна громадо хлопці та дівчата

Вітаю вас з радісним святом

Ласкаво прошу співайте...

розважайтесь так як у пісні крилаті

у праці будьте завзяті

Хай буде ваша міць молода ,

як чиста джерельна вода.

Хоровод «Вербовая дощечка».

Гей на Івана гей на Купала

Красна дівчина долі шукала

Вінки сплітала в потік пускала

Собі на щастя - долю гадала

Зелені віночки принесли дівчата

В прозорих хвилях будуть гойдати

Щоб чистою доля була, щоб іскрилась

Щоб з милим, коханим всю ніч подружилась.

Щоб час сподівань на Івана - Купала

Того дарував, кого ніжно кохала

Остапа, Грицька, Петра чи Василя

На щедрую осінь хай буде весілля!

Ведуча№1

А ви дівчата не сумуйте, а беріть віночки і пускайте у воду, щастя й долю питати.


 

Дівчата

Пливіте віночки по чистій водиці

Хай радість надії не згасне на лицях

Того ворожіння ждуть і парубки

Вони б оженились і в піст залюбки.

Пливи, віночок, за водою

Пливе доля за тобою

Пливи, віночок, к бережку, і к кущичку!

Пісня «Ой на Івана та на Купала», (дівчата пішли кидати віночки)

Ведуча№2

Пливіть віночки, мов літа дівочі, пильно зорять дівчата за барвистими вінками. І вірять, що їх доля буде щасливою, безхмарною.

Пісня «

Ведуча №2

Просимо кидати до багаття «підпал».

А Інакше той, хто не покладе нічого, буде облитий водою і не допуститься до подальшого святкування!

(Учасники свята утворюють живий коридор і йдуть збирати данину)

Ведуча№1

Першими по коридору пройдуть наші чарівні дівчата. їм, як нікому дозволяється пройти без підпалу.

Ведуча№2

Дівчата і так запалюють в парубоцьких серцях щире кохання, яке наростає разом з пробудженням землі цвітом, набирається снаги, і здатне тільки на завершення прекрасних справ.

Ведуча№1

Просимо вас дорогі наші дівчата пройти через цей коридор, щоб назривати там ніжних квіточок та цілющих і чарівних трав для віночка.

Ведуча№2

А потім коли ми зберемо підпал, ви розкажете історію про кожну зібрану квітку.

Ведуча№1

Увага! Хто найкраще здаватиме підпал та збиратиме квіти, на тих чекають призи.

А поки збирається підпал

Пісня

Танець - «

Ой віночку мій віночку, я тебе і звила

Ще й учора та із вечора, та повісила тебе

Ой у темряві та на дереві

Та на золотому кілку,

та на шовковому шнурку.

Туди моя мати йшла,

та той віночок знайшла

Та нелюбу дала,

та якби ж я знала

Віночок розірвала

та у грязь утоптала

Червоними чобітками

та золотими підківками.

Танець - «Віночок».

Купальські свята - це легенда

Історія і наші сподівання

Тисячоліттями сплелись релігія

Прадавні міфи і кохання,

Язичництво і християнство,

міцно в побуті народу

Тримається й передається

Із року в рік, із роду в рід!

Пане господарю! Пані господине!

Гей ворота отворяйте, купалочку привітайте.

піснею, чи маршом заходять хлопці і дівчата) (Хлопці роблять перейму)

Ведуча № 1

Щоб вогнище наше палало

І всім дарувало тепло

Побачимо, як назбирає

Святкову перейму село.

Ведуча№2

Дорогі друзі, на святкове купальське багаття. Кожен із вас повинен був принести особистий підпал, або перейму.

Спалюються, за народними звичаями, старі, непотрібні речі.

Ведуча№1

Але якщо хтось і не передбачив такого перебігу подій - хай кидає в багаття все, що може горіти. В даному випадку - паперові карбованці, що принесуть більше тепла, ніж товару.

Ведуча№ 1

А наше свято продовжується не за програмою.

Ведуча№2Чому?

Ведуча№1

Чуєте з очерету звучить пісня, а в наші програмі цієї пісні немає.

(вхід циган)

Увага! Увага! Наступає вирішальна мить нашого свята.

За народними повір'ями необхідно запалити наше багаття, яке знаходиться на другому березі річки, а хто зробить це швидше і правильно на нього чекає приз. Отже просимо бажаючих підійти до нас.

Ведуча№2

Ой на Івана, ой на Купала

Яскраве багаття на щастя палало.

Тепло дарувало родимій землі

Щоб щедрий врожай був на дружнім стеблі

Щоб хліб і до хліба, тепло до тепла.

Щоб кожна сім'я в достатку жила,

Щоб шлях осявали яскраві вогні теплом зігрівали щедроти землі.

Дуже гарні сценаріі Дуже вдячний ,хай вам бог допомагає

Останній повна туфта, тупіше не буває

Щиро вдячний за сценарії, хочу побажати всім вдалого проведення цього свята, саме так, як задумано!

 

КУПАЛОЧКА-ФОРТУНА

Виступ Голови села.

На сцену вибігають дівчата босі,).

 

І ДІВЧИНА: Дівчата, поспішаймо! На Івана Купала треба до сходу сонця набрати чарівної води.

II ДІВЧИНА: А чому вона "чарівна"?

І ДІВЧИНА: Впродовж року вода відганяє лихі сили, нею можна причарувати хлопця... Треба сьогодні обов'язково скупатись, очиститись. (Кидає погляд на взуті ноги подруги). Надійко, а чому ти взута? Сьогодні треба походити босими ногами по росі, щоб цілий рік не хворіти.

III ДІВЧИНА: Та що там походити! Он хлопці на лузі пороздягались і качаються у росі. І правильно роблять. Здорові будуть!

IV ДІВЧИНА: Скупаємось. Віднесемо воду додому, а потім підемо у гай за цілющим зіллям і квітами.

II ДІВЧИНА: А чому зілля "цілюще"?

IV ДІВЧИНА: Бо сьогодні воно набуває найбільш цілющих сил.

І ДІВЧИНА: Майже всі хвороби лікують купальським зіллям. Кожен збирає його згідно своєї потреби: старенькі бабусі - від "вроків", від домовиків і відьом... Жінки - до злагоди у родині, для купеля дітей. Бездітні жінки - щоб мати дітей, а дівчата - щоб прихилити до себе коханого хлопця, або навпаки.

II ДІВЧИНА: А яке саме зілля нам треба збирати?

І ДІВЧИНА: Зілля кохання, тирлич-зілля, сон-траву, ромен зілля, васильки, подорожник, тощо.

IV ДІВЧИНА: Дівчата, поспішаймо, бо вже скоро й сонце зійде.(вибігають)

Пісня   ____________________________

(з іншого боку заходять хлопці босі, тримаючи в руках взуття).

І ХЛОПЕЦЬ: Роса прохолодна, приємно в ній купатись.

II ХЛОПЕЦЬ: Я оце надумав цілісіньке літо ходити босим по росі, як мій дідусь. Він ніколи в холодну пору не застуджується.

III ХЛОПЕЦЬ (до 1 -го): А ти казав, що тут дівчата. Нема їх, тобі, видно, привиділось.

І ХЛОПЕЦЬ: Ні, не привиділось. Вони йшли в цей бік. Мабуть, ми розминулись, а жаль. Треба було б з ними домовитись: коли і де будемо починати свято.

II ХЛОПЕЦЬ: Та вже коли розминулись, будемо самі шукати місце для багаття, Купали та Марени.

IV ХЛОПЕЦЬ: А навіщо його шукати? Проведемо свято тут. І річка поруч...

І ХЛОПЕЦЬ: Якщо так, то треба зробити обхід села, назбирати хмизу. За звичаєм його треба брати на тих садибах, де є дівчата. Ходімо….

Пісня __________________________________

(Чути пісню, що співають дівчата. А незабаром з’являються і самі, несучи в руках пучки цілющого зілля і квітів).

І ДІВЧИНА: Сідайте, дівчата, тут так гарно! Відпочинемо і сплетемо вінки. (Сідають на травичку, плетуть віночки).

Ой, на Івана, на Купала

Красна дівчина зілля копала,

Квіти збирала, віночки плела,

Далі водою їх пускала.

Поплинь, віночку, по синій хвилі,

Поплинь, віночку, де живе милий!..

II ДІВЧИНА: Дівчата, увечері біля багаття пильно придивляйтесь. Тут обов'язково будуть відьми. А як їх розпізнати - я й сама не знаю.

ІІІ ДІВЧИНА: Відьми злі і в них є хвости... А ще вони здатні перевтілюватись у тварин: жабу або кішку. Якщо запідозриш таку відьму, хапай і тримай, поки не почне проситись людським голосом, щоб її відпустили. А ти тримай, поки ця потвора не перекинеться людиною.

І ДІВЧИНА: Відьми, чорти, русалки... Всяка нечисть. Де вони набрались в нас на Україні?

II ДІВЧИНА: А хіба ти не дивишся телевізор, мало  їх там у верховній Раді сидить…

І ДІВЧИНА: Ні! Не дивлюсь.

II ДІВЧИНА: А там показують,  що в кожній країні є своя нечиста сила: джини в Індії, тролі та ельфи - в Німеччині та Швеції і так далі…

III ДІВЧИНА: А я читала книжку і знаю, що в ніч на Івана Купала вся нечиста сила з усього світу злітається до Лисої гори. Тут у них проводиться щось на зразок щорічних зборів. Вся Невидима Сила, за висловом "вчених" Чортів, проводить свій "міжнародний конгрес". Тут збирається сила-силенна Водяників, Лісовиків, Упирів, Мавок, Русалок,  і тому подібних сил.

І ДІВЧИНА: Ой, як стало моторошно! Давайте більш не говорити про нечисту силу. Мені страшно. Домовились?

IV ДІВЧИНА: Дівчата, заховаємо тут віночки до вечора !

(Ховають віночки.)

(звучить пісня «Руслани» вибігають дикуни і танцюють)

танець (Дикі танці-Руслани)

Дівчина1: щось не схожі оці створіння на русалок, чортів, відьом та лісовиків, хіба що отой з рогами когось мені нагадує.

Дівчина2: а мені він нагадує дядька Миколу, дружина якого поїхала на курорт.

Дівчина3: агов, шановні, а хто у вас головний відьмак.

1дикун: ви що не бачите, що ніякі ми не відьми і чорти.

2дикун: та що з них взяти - селооо…

3дикун: ми представники африканського племені  тумба-юмба приїхали до вас по програмі обміну досвідом, як  подолати всесвітню економічну кризу.

Дівчина1: а чому це ви до нас приїхали, ви ж дикуни… і чому ви такі маленькі, ви що пігмеї…

(дикуни невдоволено реагують - це ми ще побачимо хто із нас дикуни, самі ви дикуни, і т.д.)

1дикун: тихо, тихо зараз я все поясню.  Даючи запит в турагенстві на  поїздку в країну подібну на нашу ми просили підібрати народ, який ще теж живе в кам’яному віці(переробить.авт) і ми бачимо, що нас направили правильно.

4дикун: так-так, дивіться і у вас сьогодні розкладене багаття,  кого це ви на кострі будете смалить, а то ми з дороги трішки зголодніли.

Дівчина2: та ні, це у нас звичай народний, танцювати навколо багаття а потім стрибати через нього парами - тримаючись за руки.

 

3дикун: то про що я і кажу, ми теж танцюємо навколо костра, перед тим , як когось з’їсти…

А ви кажете, що ми не схожі. Схожі-схожі…

1 дикун: а хто ще вірить у казочки про чортів та лісовиків, га…

2дикун: мало того вони навіть не знають що їхня квітка папороть ніколи не цвіте.(усі – ха-ха-ха, ги-ги-ги ї т. д.)

Дівчина3. А й справді, подивіться на наших русалок, схоже вбрання, та і водяний теж з вилами. То виходить що ми теж ще дикуни.

1дикун. Ну якщо порівнювати з німцями - то так.

Пісня_________________________________________

Виходять хлопці.

І ХЛОПЕЦЬ:  ну що, за роботу, друзі! Робіть так, як домовились раніше.

2 ХЛОПЕЦЬ: За "Купалочку" буде Оксаночка. Вона серед нас найвродливіша! Згодні!

Пісня       Промінчик

І ХЛОПЕЦЬ:  сідай Оксаночко на стілець, та подавай дівчатам віночки. Який кому попаде – така тому й доля випаде…

ВСІ: Згодні! (Садовлять в Наталку, зав’язують їй очі хустиною і кладуть перед нею купу вінків свіжих, і сплетених раніше, зкроплюють її водичкою, співають):

Дівчина 1

... Купалочко-Фортуно,

Ти є там,-

Подай сюди вінець

Щастя нам...

(Дівчата підходять, а Оксана подає їм вінки).

II ДІВЧИНА: Мені дістався свіжосплетений віночок. Це на щастя! (радіє). Скоро маю вийти за коханого хлопця заміж!

III ДІВЧИНА: А мені - зів'ялий. Безнадійний буде рік Не біда! Погуляю ще рік, підросту. Вік дівування такий короткий...

Пісня «Віночок»

І ДІВЧИНА: Дівчата! Пора й нам пускати віночки на воду.  Фле як же нам це дійство виконати, адже ще немає Водяного з Русалками… давайте погукаємо.

 

Дівчина2. Вийди, вийди Водяний

Вийди-вийди з глибини

Просимо в гості завітати

Дозволити віночки у воду пускати.

(Виходить Водяний з Русалками, читає свої слова)

Дівчина1.  Всіх дівчаток з віночками запрошуємо в коло потанцювати хоровод,  з подальшим пусканням віночків на воду… Запалюйте свічечки.

(Танець з віночками, вручення подарунків ідуть пускати віночки на воду)

II ДІВЧИНА: Дівчата, придивляйтесь до своїх віночків. Якщо він пливе добре і свічка горить, то дівка заміж піде, а якщо крутиться на місці - ще дівуватиме. Якщо ж вінок попливе далеко - то в ту сторону дівка і вийде заміж.

III ДІВЧИНА: Мій віночок гарно пливе і свічечка горить!

IV ДІВЧИНА: А мій поплив далеко-далеко... Мабуть, вийду заміж в друге або й третє село.

Пісня         «Падала зірка»

Дівчина. Настав час вшанувати наших  Іванів. Запрошуємо тих, у кого імя Іван до нашого гурту отримати подарунок. Звичайно потрібно виступити з художнім номером.

Виступають Івани, вручення подарунків.

  Загадки:

А що росте без коріння? (камінь) А що сходить без насіння? (сонце) А що плаче — сліз не має? (серце) А що грає — голос має? (скрипка) А що горить без полум'я? (любов) А що шумить без буйного вітру? (річка) А що біжить без перестанку? (час)

Пісня _____________________________

І ХЛОПЕЦЬ: Чи не час розпалювати багаття!

ВСІ: Час! Розпалюйте!

1.Ой, летіло помело  Через наше село –

2.Сіло спочивати  На дядькову хату

3.А дядькова хата  Запалилася

1.А Йванова голова   Засмалилася

2ДІВЧИНА (до них):  а хто запалить купальське опудало. Чи є сміливці на нашому святі.

ХЛОПЕЦЬ:  я запалю. Нехай з полумям згорить всяка нечисть і зло, нехай вогонь забаре хвороби та навороти. Тримайся ж купальське опудало.

3 ДІВЧИНА   як згорить – розметіть попіл,  бо відьми позбирають, щоб з його допомогою творити всілякі капості людям. І все це потрібно вкинути у воду.

4 ДІВЧИНА: так-так.  Відьми обов'язково прийдуть за ним.

2ХЛОПЕЦЬ: Все зробимо як належить, кинемо у воду,  пустимо за вітром, нічого не залишим . Пішли.

ДІВЧАТА: І ми з вами підемо!

Пісня___________________

1ХЛОПЕЦЬ: настав час іти до лісу по чарівну квітку папороть. Ну що хлопці – ходімо…

1ДІВЧИНА: Ой  і ми з вами хочемо піти, візьмете з собою…

II ХЛОПЕЦЬ: О, ні! За квіткою папороті  ходять поодинці і тільки найсміливіші. Її ж охороняють нечисті   сили. Можливо,   доведеться вступити з ними в двобій.

III ДІВЧИНА: Ну то й ідіть, коли дуже сміливі. А нам додому пора. Вже пізно.

1 ХЛОПЕЦЬ: Хлопці, ви як хочете, а я піду шукати квіт папороті. А раптом поталанить. Хто зі мною…

(всі вигукують – я, пішли, ходімо і т.д., виходять.)

Пісня  «»

Кінець.

Упорядник А. Козленко

 

                                                                                Бахмач РБК      2013 р.

Розробила Режисер РБК Наталія Вовкушівська

                            «Ой на Купала, нічку не спала»

                      Сценарій театралізованого купальського дійства

 

Дійові особи: Повелителька, Кікімора, Чорт, Господиня Лісу, Андрій, Захар та три дівчини, Купальська Ніч.

                                                                                                (Звучать позивні)

1. «Доля, доленька» - вик.учасники народного аматормського ВІА «Ритми часу».

 

Іскорка:      Здрастуйте люди добрі!

Здрастуйте люди милі,

Щоб усі ви були в здоров’ї,

щасті, в натхненні та силі.

 

Усім успіхи гарантуємо.

Усім, хто прийшов на свято.

рослинність в цей час нуртує

Зеленим теплом завзято.

 

Купається сонце зранку

Тепло – золоте проміння –

Дарує все без остатку,

Щоб щедрим було цвітіння.

 

2. «В ясну ніч на Івана Купала» - О. Андрійко.

 

Оксана:     На траву роса упала

В нас, на вулиці Купала!

Прикрашайте! Уквітчайте!

Свято кохання зустрічайте.

 Ой чую хтось сюди йде. Аж холодом повіяло, можливо якась нечисть,  піду я краще звідсіля.

(Виходить нечисть на чолі з Повелителькою.

Танцюють та співають пісню нечисті на мотив «Атас» гр. Любе.)

 

Разом: Ми вся нечисть сюди прискакали.

             Щоб не тратити часу зазря

 

Кікімора та Чорт: Повелителька наша із нами

                                  Вона  нам за главаря.

 

Разом: Хай буяє ця ніч на купала,

Хай все зло подолає добро.

Щоб світанку ніколи не стало

Сонця вкрадем щоб не було.

 

Приспів:

Атас, ховайтеся усі від нас, атас!

Ми будемо гулять, всім шкоду сотворять.

Атас! Нехай бояться усі нас,

Тут буде нечисть зажигать . Атас!

Повелителька: Зупиніться! Нечисть, слухай мене! Чи всі з вас знають, яке сьогодні свято?

 

Нечисть: Всі!

 

Чорт: Сьогодні ж чарівне свято Івана Купала!

 

Повелителька. Так цієї ночі ми набуваємо найбільшої чаклунської сили і можемо робити капості людям, які хочеш і скільки хочеш! (Всі радіють).

 

Чорт: Лише одна ніч, це так мало. От якби вона була нескінченна. От якби ранок ніколи не настав.

 

Повелителька: Треба вкрасти сонце.

 

Чорт: А-а-а! Сонце, сонце, треба вкрасти сонце.

 

Всі: Сонце? А навіщо?

 

Повелителька: Як навіщо? Ну як навіщо? Якщо ми вкрадемо сонце - то ранок ніколи не настане.

 

Всі: Ні. Не настане!!! (радіють)

 

Повелителька: Так от. Уявіть собі: прийшли люди зустрічати сонце після Купальської ночі, а його нема. Адже сонце ми вкрали (сміється). Так ми людям скільки лиха накоїмо. (Всі радіють).

 

Чорт: О, наша мудра повелителько! Ми самі б ніколи не здогадалися цього зробити.

 

Кікімора: Не кажи дурниць! Я про це вже давно здогадалась. Я з самого початку знала, що треба сонце вкрасти.

 

Чорт: Так чому ж ти мовчала?

 

Кікімора: Бо дуже скромна! Я ніколи не вихваляюсь своїм розумом… Та ви б мене все одно не повірили.

 

Чорт: Брешеш, розумнице! Нічого ти не знала! Гадаєш, ти краща, ніж ми?

(Всі обурюються).

 

Повелителька: Зовсім нікчемною нечисть стала, тільки й здатні сваритися між собою та вихвалятися один перед одним своїми капостями. А шкодити людям, як слід не вмієте.

 

Чорт: Ваша правда, Повелителько.

 

Кікімора: А як ми вкрадемо сонце, воно під пильною охороною Господині Лісу.

 

Повелителька:  Якщо ми всі разом підемо, то вона нас одразу запримітить і використає проти нас свою світлу силу. Швидко покропить нас святою  водою та ще й свяченими вербовими різками поб’є. Ми підемо поодинці.

Чорт: Ходімо швиденько, а по дорозі домовимося хто і що буде робити.

(Всі виходять). 

(На сцену виходять два парубки Андрій, Захар

 та три дівчини весело спілкуються та танцюють)

 

3. «Коло млину» - вик. Р. Залозний.

 

Захар: Дівчата, чи тут роздають хороший  настрій? Чи тут пісень купальські співають та хороводи водять?

 

І-Дівчина: Тут, тут і танці і пісні.

 

Андрій: Дівчата, вже сутеніє, чи не боїтесь?

 

ІІ-Дівчина: А чого нам боятися?

 

Андрій: Та настає ж Купальська ніч!

 

ІІІ-Дівчина: Купальська ніч – чарівна ніч. У цю ніч ходить щастя людське по землі.

 

Захар: Але ж в цю ніч мають волю всі темні та лихі сили: відьми, русалки, чорти та всяка нечиста сила.

 

Андрій: Та не бійтеся, дівчата ми вас захистимо.

 

І-Дівчина: Ой, який ти бідовий та безстрашний, а як побачите нечистого то тільки смуга ляже, втечете.

 

Андрій: Не втечемо. Ми підемо до господині лісу і попрохаємо в неї святої води та покропимо все навкруги і тоді ніякі злі сили до нас на купальське свято і носа не потнуть.

 

ІІ -Дівчина: От як принесете такої води святої то ми і побачимо які ви герої.

 

Андрій: Ось дівчата побачите, що ми слова на вітер не кидаємо. Ходімо.

 

(Хлопці виходять)

ІІІ- Дівчина: Та годі вам дівчата. Було два парубки і ті пішли. А якщо з ними, щось у лісі станеться? Ой дівчата, що ми наробили? (Починає плакати).

 

І-Дівчина: Та годі тобі плакати, Вони підуть десь походять з колодязя води наберуть та й прийдуть. Ніде твій Захар не подінеться.

 

ІІІ-Дівчина: Ага ніде не подінеться. То ти мені заздриш, що він мене обрав, а не тебе.

 

ІІ-Дівчина: Та годі дівчата вам сваритися. Давайте краще віночки плести та хороводи водити.

 

Разом: Давайте.

 (Дівчата сідають плести вінки, а танцювальний колектив

відтворюють хореографічну картинку «Прикрашання гільця» )

4. «Ой говорила чиста вода» - виконує танцювальний колектив ЗОШ - №1. Керівник І. Гурин.

 

І- Дівчина: Оксано, а заспівай нам пісню про віночок.

 

5. «Віночок» - вик. О. Андрійко.

 

І-Дівчина: А ходімо дівчата погляне де наші хлопці поділися, чи не пішли часом до інших дівчат на іншу вулицю гуляти.

(Дівчата залишають сцену)

(На сцену співаючи та пританцьовуючи виходять Кікімора та Чорт).

 

6. Частівки Кікімори та Чорта.

 

І. Разом: Ми з тобою гарна пара,

                 Любо подивитися,

Кікімора:Ти рогатий, я страшна,

Чорт: Будем веселитися.

Разом: О-о-ох!

 

ІІ. Кікімора: Я Кікімора містична

                        Дівка веселенька.

Чорт: А якби ще й помовчала,

           Була б ти золотенька.

Разом: О-о-ох!

 

ІІІ. Разом: Ми наробим безліч зла,

                    Всім наробим лиха.

Кікімора: Людей з свята проженем

                   Музика щоб стихла.

Разом: О-о-ох!

               

ІV. Разом: Всіх обдурим, всім набрешем,

                    Сонце вкрадемо.

          А усім отім добреньким

          Під око дамо. (показує кулака)

                    О-о-ох!

 

Кікімора: Чортику, ти і я чудова пара, ми разом зможемо такі лихі справи. О-го-го.

 

Чорт: Головне, щоб ти головою думала. Бо ти інколи таке утнеш, що хоч стій, хоч падай.

 

Кікімора: То ж було до того, як я зустріла тебе. А тепер я дуже хитра та розумна. Ось поглянь скільки я вже шкоди наробила. По центральній вулиці дороги усі порозбивала і склом їх позасипала, щоб машини туди сюди не снували, бо дихати мені заважають. Сміттям засіяла усі сквери та алеї. Трьох чоловіків споїла. Чотирьох сусідок пересварила.

 

Чорт: Та це все дріб’язкові лиходійства. От якби на м утнуть таку капость, щоб Повелителька нами пишалася.

 

Кікімора: То давай ми вкрадемо сонце.

 

Чорт: Давай. Удвох ми швидше справимося  із завданням.

 

Кікімора: Ти будеш відволікати Господиню Лісу, а я швиденько схоплю скриню з сонцем і шмигонемо до Повелительки.

 

Чорт: Ой чую сюди хтось іде, швиденько ховайся, це мабуть Господиня Лісу.

 

(Кікімора і Чорт ховаються. На сцену виходить Господиня Лісу.

В руках вона тримає кошик з різними травами та святою водою.

 А її помічниця Іскорка викочує на сцену скриню з сонцем )

 

Господиня Лісу:  Як добре Іскорка, що ти мені допомагаєш, бо я  сама і не впоралася  б і скриню з сонцем охороняти, і трави цілющі збирати і нечисть всіляку відганяти.

 

Іскорка: Господиня Лісу, а які у вас у кошики цілющі трави?

 

Господиня Лісу: Тут любисток – символ любові та злагоди, мак він захищає від відьом та упирів. Тут і барвінок, м’ята, чебрець і часник.

 

Іскорка: Ой, а часник навіщо?

 

Господиня Лісу: Часник, за народним повір’ям, має таємничу силу. Доданий  до напою або використаний, як оберіг, він охороня від злих сил, а підвішений над порогом  - відганяє хвороби.

(На сцену виходить Чорт перевдягнутий Джентльменом Голохвастовим. Спіає пісню)

 

7. Пісня Чорта Голохвастова.

Чорт:

            В небі канареїчка літаєт

  І співає прямо в горизонт

  А я візьму вип’ю погуляю

  В цьому все життя і весь мій резон.

 

  Хай мене чекають всі мадами

  Жизнь така, що просто мармелад,

  Так заграй, заграй мені гитарка

  На веселий дуже завзятий лад.

 

Чорт: Здрастуйте дорогая Мадам. Я Джентльмен Голохвастов.

 

Господиня Лісу: Ой. А де це в нашому лісі з’явився такий пан? І що вас до нас привело?

 

Чорт: Я не з вашого ліска і ви мене не знаєте. А завітав я ізслєдовать, мадам, ваші достопримечатєльності.

 

(Із заду до чорта підходить Іскорка).

(В це час Кікімора тихенько викрадає скриню з сонцем)

 

Іскорка: Що? Що? Голохвасткін? Голохвасткін, а хвостяра, як у справжнісінького Чорта. (хапає Чорта за хвоста) Господиня Лісу, це ніякий не Джентльмен, це справжнісінький  Чортяка.

 

Господиня Лісу: Ах ти лиходій. (дістає воду замахується окропити. Чорт тікає).

 

(5 секунд чути із-за куліс чути  свист і

крик «Тримай їх» «Лови» «Хапай» на фоні веселої мелодії)

 

Господина Лісу: Ой що там відбувається.

 

 (На сцену Виходять Андрій та Захар з мотузкою в руках )

 

Захар: Доброго вечора Господиня Лісу. Скажіть, а ви випадково нічого не згубили?

 

Андрій: А точніше, у вас нічого не крадено?

 

Іскорка: Ой – й - ой! Хтось скриню з сонцем викрав.

 

(Хлопці за мотузку витягують скриню, на якій сидять зв’язані Кікімора та Чорт).

 

Андрій: Попалися лиходії.  Сидіть тепер тихенько і не скигліть. Ми справжні бахмацькі козаки і чорта голими руками піймали.

 

Кікімора: Ми Повелительці поскаржимося, вона вам усім покаже де раки зимують.

Господиня Лісу: То ми зараз покличемо Купальську ніч і вона вирішить що з вами робити. Вона володарює сьогодні. І навіть ваша Повелителька її слухається.

(Звучить магічна мелодія)

Щоб зло від нас прогнати

Наше свято врятувати.

Купальська Ніченько прийди

І нас від зла ти захисти.

 

(Звучить купальська мелодія.

На сцену виходить Купальська  Ніч.

А тим часом Чорт і Кікімора тихенько тікають).

 

Купальська Ніч: Доброго вечора, вам люди добрі. Зі святом Купальським вас! Я Ніч Купальська і під моїм покровом трапляються різні дива. А хто мене кликав?

 

Господиня Лісу: Та ми кликали. Спіймали Чорта та Кікімору, вони у нас хотіли сонце вкрасти. (показує в бік лиходіїв) Ой де ж вони поділися. (Озирається ) От лиходії втекли.

 

Андрій та Захар: Та ми зараз їх наздоженемо.

 

Купальська Ніч: Не треба, хай тікають. Вони вже сюди не прийдуть.

 

Господиня Лісу: Вони хотіли з нашої скрині сонце вкрасти, щоб завтра вранці воно не зійшло на ясному небі.

 

Купальська Ніч: Добре, що ви їм завадили. Завтра вранці зійде сонце і я піду від вас. Та змінити устави природи не можна. Піду я від вас та через рік з шостого на сьоме липня знов до вас завітаю. А на нечисті сили ви не зважайте. Вони лютують від того, що не вдалося їм зла багато наробити. А ти Господиня Лісу покропи все навкруги святою водою, і будемо святкувати.

(В цей час Андрій та Захар виводять на сцену дівчат)

 

Андрій: А що дівчата, ми вам довели, що зможемо дістати воду?

 

Захар:  То ми вам і воду дістали і на свято до Господині Лісу запросили.

 

ІІ - Дівчина: Та не треба нам нічого доводити. Головне, що ви цілі та здорові.

 

Захар: Та ми ще й Чорта з Кікіморою спіймали.

 

І – Дівчина: Хлопці, ви брешіть та не забріхуйтеся.

 

Андрій: А хто бреше, ну хто бреше?

 

ІІІ – Дівчина: Та годі вам суперечки розводити, годі. Ви подивіться, яка ніч купальська сьогодні особлива.  Ще й нечисть зі свята прогнали, цілий рік до нас носа не по ткнуть, а на наступний рік ми ще щось вигадаємо.

 

ІІ – Дівчина: Ой, дівчаточка, ходімо швидше нам вже час віночки на воду пускати. Щоб дізнатися де наша доля ходить, де наше кохання блукає.

 

І – Дівчина: Будем сьогодні ворожити,

Щоб свого  коханого зустріти,

Щоб його вічно любити.

Як сонце, як небо, як квіти.

 

 ІІ – Дівчина: У сьогоднішній святковий день,

     В цю ніч чарівну сплели віночки.

      Хай буде він цілющим,

     Тай пливе за далекі місточки.

 

ІІІ – Дівчина: Може на радість, а може на горе!

      Пливіть віночки і гойдайтесь на хвилях.

      Щоб ніякі чар сили з судженим не розлучили!

      Пливіть до рук коханих наших і милих!

(Дівчата промовляючи рухаються по колу

тримаючи віночки і залишають сцену).

 

8. « Вінок»  - вик. С.Самусь

9. «Пливи місяць над водою» - вик. жіночий квартет РБК.

 

Андрій: А нам хлопці час уже вогнище купальське запалювати.

Ой на Івана, ой на Купала,

Яскраве багаття на щастя палало.

 

Захар: Тепло дарувало рідній землі

   Щоб щедрий врожай був на дружнім стеблі

   Щоб хліб і до хліба, тепло до тепла.

   Щоб кожна сім’я в достатку жила.

 

10. «Вогонь купальський» - вик. жіночий тріо РБК

 

Купальська Ніч: Бажаємо всім здоров’я

Маленьким і старим.

Бажаємо, щоб мрії збувались

І вдача завжди посміхалась.

В душі, щоб співала весна

Хай стелиться доля ясна.

 

11.   «На Івана на Купала»  вик. Р.Залозний

12.  «Зачаровані літом» - вик. К. Бадай та В. Дорошенко.

 

 

                                                                                       Бахмацький районний БК   2012р.

   Підготувала Режисер РБК Наталія Вовкушівська                                                       Сценарій

театралізованого дійства до свята Івана Купала

«У пошуках диво-квітки»

                                        (Звучать позивні. На сцену, під помірно-веселеньку мелодію, танцюючи вибігає дівчинка-іскорка).

Іскорка:  

                  Слухайте, люди,

                  Слухайте, люди!

                  Свято, Купальське,

                  Сьогодні в нас буде!

Збирайся, громадо!

Гучне свято йде!

Жарти, радісний сміх

Разом зв'яжуть нас всіх!

                   Будемо співати, танцювати!

                   Народ у хоровод скликати!

                   Ворожити, співати й танцювати!

                   Цвіт  папороті  шукати!

1.   «Ой зав’ю вінки тай на всі святки»

2.   «Дивна квітка» - тріо «Роксолана»

3.   «Дай вам Боже в добрий час» - вик. дитячий ансамбль «Перевесельце»

(Після пісні до них виходить парубок)

Назар: Привіт дівчата, чи тут роздають хороший настрій. Чи тут пісень купальських співають та хороводи водять?

1-а дівчина : Тут і пісні, і танці.

Назар: Дівчата, вже сутеніє. Чи не боїтесь?

2-а дівчина: А чого нам боїтеся?

Назар: Так настає ж Купальська ніч!

3-я дівчина: Купальська ніч – чарівна ніч. У цю ніч ходить щастя людське по землі.

Назар: Але ж в цю ніч мають волю всі темні та лихі сили: відьми, русалки, чорти всяка нечисть. Та не бійтеся я вас захищу.

3-я дівчина: Ти чого це сам прийшов? А де це всі хлопці?  

Назар:  А хлопці хмиз збирають на вогнище купальське.

2-га дівчина: А ти чого ж не збираєш?

Назар:  Та я ж поспішав до найгарніших дівчат!

                         Прийшов я  вас зі святом привітати

                         Щастя і долі вам побажати!

                         Дивіться, який я завзятий, красивий!

                         Коли я з вами, я самий щасливий!  

3-я дівчина: Ой ну на хвастощі та улесливі слова усі щедрі.

Назар:   Чого ж одразу хвастощі? Ось для тебе, Оксано, і зірку з неба дістану, і перлину з дна морського принесу. Бо ти ж така гарна!

3-я дівчина: На словах медок, на серці холодок. А ти мене любиш, Назаре?

Назар: Хто кохає той спокою не має. Але щирі почуття до тебе маються.

3-я дівчина: Хлопчача любов, як вода в решеті.

Назар: Любов не пожежа: займеться не погасиш.

Оксана: Як серцем не любиш, то словом не здуриш. Коли любиш, так женись, а не любиш відчепись.

Назар:Гонить дівка парубка, а сама від нього не йде. У парубка одна гадка, а у дівки десять.

Оксана:  Хто кого любить, той того і голубить. Тільки руки не розпускай!

Назар: Хороша, вродлива, тільки біда, що сварлива.

Оксана:  Якщо любиш мене то доведи, не словом , а ділом. Не треба мені ні перлів, ні зірок, ти мені квітку папороті принеси. 

Назар:   Для тебе, моя радість, що завгодно.  Піду, і без квітки не повернуся.

1-ша дівчина: Один той парубок був, і той кудись зник… (Знизує плечима) А ми дівчаточки, давайте в танці кружляти та купальське обрядове гільце прикрашати.

 

4. «Ой говорила чиста вода»     (Виконують хоровод учасниці танцювального

колективу ЗОШ №1, кер. Гурин Ірина)

Русалка: (Під містичну мелодію виходить русалка, пританцьовуючи)

          Я Русалка – повітруля – живу на дні холодної річки, у кришталевому палаці. А в ночі коли сходить місяць, я виходжу на берег, і своїм чудовим співом заманюю юнаків на дно піщане і залоскочую їх.

Ой чую, людський дух, хтось до мене йде.

(На сцену виходить парубок)

Ох і красень в мої тенета потрапив. (Переймає його)

(Пісня Ані Лорак « А я шукала»)

А я шукала милого

І мужнього й красивого.

Щоб на руках мене носив,

Слова любові говорив.

Коли його побачила,

Себе йому призначила

Приспів:

Я тебе знайшла

Я до тебе йшла

Поцілуй мене!

Ніжності слова

Хочу чути я

Я люблю тебе!

 

Назар: Ти на мене іскри з очей не сип. Не до тебе мені ,спішу я.

Русалка: А куди це ти спішиш?

Назар: Спішу шукати квітку папороті, щоб щасливим бути.

Русалка: Та навіщо тобі та квітка папороті, ти залишайся зі мною. Бо я і є справжнє щастя і чудо.

Назар: Ти чудо? Ну хіба що в пір’ї!

Русалка: Та хіба ж я не гарна. Я найкрасивіша з поміж подружок моїх, гарнішої на дні річковому не знайдеш.

Назар: Е ні, не до вподоби ти мені.

Русалка: Ах якщо так, то залоскочу тебе я , і розуму лишу. (Він сміється). Ти що мене не боїшся?

Назар: А чого мені тебе боятися, проти вашої бісівської породи у мене є захисне зілля.  Ось тобі хрест захисний і букет із полину.(Витягує полинь із-за пазухи і замахується на русалку, вона зойкує і втікає, він за нею).

 5.  «Кришталевая вода»  вик. О.Андрійко

 

(Звучить моторошна мелодія, на сцену виходить скарбничиха і волочить за собою  мішок  чимось напханий. Виконує пісню «Жадоби»).

Пісня скарбничихи на мелодію «Гарем» І. Алегрової

1. Я Скарбничиха така,

    Все скуплю із молодка.

    Душі всі позакупляю,

    Купу грошей назбираю.

 

     Не сумую я нІ дня,

     Веселюся я щодня.

     Я красуня- молодиця,

     Ой, така я озорниця.

 

 П-в:

Я у скриню свою, назбираю грошей.

Паперових, блискучих і мідних.

Буде грошей мільйон, як в собаки вошей,

Я ніколи не буду вже бідна.

І нехай усі скажуть,

Що жадібна я,

Я не жадібна, просто я хитра.

Тих хто  хитро живуть, їм грошей не минуть.

Це отлічно, що я дуже скритна.

 

Скарбничиха:  Я – скарбничиха, я вірна охоронниця людських багацтв. Та не всіх,  я оберігаю багацтва тих, хто продав мені свої душечки, і за те я роблю їх іще багатшими. Ось вони мені кров’ю з мізинного пальця написали розписки. Багато їх уже у мене. А один заїжджий пан разом з душею продав мені і квітку папороті.

(До неї з заду підходить Назар )

Назар: Я тут ходжу по всьому лісу, шукаю квітку папороті, для своєї коханої, а ти Скарбничиха її собі загребла.

Скарбничиха:  А хто це тут такий грамотний? Прийшов на мою територію, не привітався та ще й грубіянить.

Назар: Та годі вже ці зайві базікання, віддавай мені квітку по добру по здорову.

Скарбничиха:  Що, то ти мені ще й погрожуєш? Перш ніж я тобі дам квітку ти повинен порадувати мене.

Назар: Випробування? Та без проблем, мені, справжньому українському парубку будь-які випробування по плечу. Кажи, що робити?

Скарбничиха: Відгадай три загадки і я тобі підкажу де тобі знайти квітку папороті!

 Назар: Та хоч і двадцять три загадки, відгадаю.

Скарбничиха: Е-е-е! Ти так не поспішай, загадки не прості, а купальські. Перша загадка! Хто святкує своє весілля на Івана Купала? Які дві стихії?

Назар: Та це ж Дана та Дажбог, вода та вогонь.

Скарбничиха:  Молодець відгадав. Друга загадка. Що зупиняється на Івана Купала?

Назар: Сонце.

Скарбничиха:  Хто на купальському святі найбагатший?

Назар: Хто? Хто? Та ти Скарбничихо! Ти!

Скарбничиха: Ну, добре Назаре, ти йди прямо, потім на ліво, до охоронника квітки.

 

6. «Лети пёришко»  вик. З.Халимон

 

(Пісня на мотив мелодії «Опера» Любе виходить охоронник)

1. Я вам скажу, що я хлопчина не простий,

    Я охоронець і надійний не дурний.

    Почесна місія моя,

    Та не скажу свого ім’я,

    Скажу лише, що охоронець квітки я.

 

П-в:

Я! Чарівну квітку від негоди збережу.

Я! Всіх хуліганів накажу.

Я! За дивну квітку і за вухо укушу.

Нарвіться і я вам покажу,

Нарвіться – покажу,покажу.

                  (Іззаду до нього підходить Назар. Стукає його по плечу.

                                     Охоронник злякано відскакує).

Назар: Здрастуйте дядьку!

Охоронник: Ой! Ой-йой! Ти хто?

Назар: Та я Назар! Гарний український парубок.(Хвастається)

Охоронник: А чого ж ти Назаре, та до мене приперся? (Грубувато)

Назар: Та мене до вас направила Скарбничиха.

Охоронник: Хто? Ота скупа і жадібна вертихвістка?

Назар: То квітку папороті ви мені дасте?

Охоронник: Ого губу розкатав… А ти більше нічого не хочеш?

Назар: Ну дядьку, я ж для своєї коханої Оксани пообіцяв. Дядьку, ну дайте квітку.

Охоронник: Е хлопче ти мені голову не мороч. Ти думаєш, прийшов такий бідовий то я тобі квітку і віддам? Шукай дурних…

Назар: Ох як мені сьогодні набридла ота нечиста сила. Тфу!!! Та куди не грянь скрізь: Відьми, чорти, блуди, упирі, русалки і навіть скарбники!

Охоронник: А, що ж ти думав, сьогодні ж купальська ніч, сьогодні відбуваються дива. Саме сьогодні я дуже пильний, всі за дивною квіткою ганяються. І ти туди ж.

Назар: Та досить мені вже голову морочити, я поспішаю, бо і купальське гуляння закінчиться, і вінок моєї коханої Оксани хтось інший  дістане. Дядьку, віддасте мені квітку папороті!?

Охоронник: Не віддам!!

Назар: (Іде в наступ) Віддайте!!

Охоронник: Не віддам!! (Відступає назад)

Назар: (Іде в наступ) Не віддам!

  (Назар підходить до охоронника зовсім близько. Раптом починає звучати мелодія води, на сцену велично і повільно виходить богиня води і річок Дана.

Назар і Охоронник розходяться в різні сторони сцени).

 

Дана: Я – богиня Дана – богиня води й річок, дарувальниця дощу.  Що у вас тут за галас, що трапилось?

Охоронник: (Улесливо) Та прийшов тут до мене нахаба Назар і вимагає, щоб я йому віддав дивну квітку папороті!! (Обурливо)

Назар: Та не так  усе було… Я просив, квітку для моєї Оксани. Люблю ж я її до нестями…

Дана: О-о-о! Тепер все зрозуміло. Кохання – це найніжніше і найщиріше почуття. І закоханих завжди треба підтримувати. Охороннику я тобі наказую, віддай парубкові квітку, хай його кохання буде найміцнішим. А мені буде дуже приємно, що саме сьогодні на купальське свято ваше кохання, Назаре, розквітне, як оця квітка.                 

                                                 (Охоронний віддає квітку).

Назар: Дякую вам! (кланяється)

Дана: Поспішай! Хай тобі щастить.

Дана: Дівчаточка, пускайте свої віночки на воду, ворожіть на кохання щире!

 

 7.    «Пускання вінків» вик. тан. кол. Я. Кальченко

 8.    «Віночок»  вик. З.Халимон

 

(А одна дівчина вінка на воду не пустила, стоїть осторонь засмучена)

Дана: Дівчино, а чого ж ти свого віночка не пустила на воду?

Оксана:  Пішов мій коханий Назар, квітку папороті для мене шукати і немає.

Назар: Як немає? Ось я! (Виходить Назар. Вручає їй квітку).

Оксана: Назаре, як я за тебе турбувалася… (стурбовано) та я тебе і без квітки кохаю…

 

9.     «Ой ти місяцю» Зуріда і Руслан

 

Іскорка: Ой, людочки, а яке ж купальське свято без купальського вогнища?

                                                                                               (Запалюють вогнище).

Ой на Івана, ой на Купала,

Яскраве багаття на щастя палало.

Тепло дарувало родимій землі

Щоб щедрий врожай був на дружнім стеблі

Щоб хліб і до хліба, тепло до тепла.

Щоб кожна сім'я в достатку жила.

 

10.   «На Івана на Купала» - вик. К. Бадай, Р. Непідбереза, І. Сєрєнко

 11.   «На Івана Купала» - вик. Р. Залозний

 

 

                                 Сценарій

         Театралізованого дійства до свята Івана Купала

 

 

 

 «В пошуках                           

  диво-квітки»

 

 

            Організаційно-методичний центр

      культурно-освітньої роботи та народної творчості

                          Бахмацького районного БК

                                               2012р

Наталія, Ти - молодець. Нарешті видно толкову роботу.  Спасибі, так тримати...

 

За мотивами Наталії Вовкушівської свято Івана Купала. Відео тут:  http://ok.ru/video/30326262328

Будь-ласка авторизуйтесь для того щоб залишати повідомлення. Увійти